'; ?> Upgrade bios-u

<<< POWRÓT

Upgrade BIOS-u Upgrade BIOS-u to jedna z najniebezpieczniejszych operacji na BIOS-ie. Może więc wyda Ci się to nudne, ale ja jeszcze raz przypomnę, jeżeli nie czujesz się na siłach, odpuść sobie to przynajmniej na jakiś czas. Dzięki temu może oszczędzisz trochę gotówki (w razie, gdy aktualizacja by się nie powiodła). Jeśli pewny jesteś swoich sił, to postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a wszystko się powinno udać.


Na pewno nasuwa się Tobie pytanie: po co robić upgrade? Jest co najmniej kilka powodów. Oto niektóre z nich:

problemy z dużymi dyskami. Jeżeli chcesz włożyć do komputera dysk większy niż 2Gb, a masz naprawdę stary BIOS musisz go uaktualnić, ponieważ BIOS będzie go "widział" jako dysk o pojemności 563Mb.
jeżeli masz stary komputer, a chciałbyś podkręcić procesor, również musisz zaktualizować BIOS, ponieważ stare BIOS-y nie pozwalają na podkręcanie.
jeżeli chciałbyś włożyć do komputera jakieś nowe urządzenie np. kontroler SCSI lub kartę telewizyjną, albo po prostu wymienić kartę graficzna na lepszą, musisz zrobić upgrade, bo Twój stary BIOS nie obsługuje tego typu urządzeń.
wreszcie, gdy kupiłeś kartę graficzną, która wymaga złącza AGP 2X a Ty na swojej płycie masz AGP 1X również musisz zaktualizować BIOS.

Żeby przeprowadzić upgrade trzeba oczywiście mieć nowszą wersję BIOS-u. Skąd ją wziąć? Najlepiej ze strony producenta płyty głównej. Do tego celu posłuży program Ctbios, który znajduje się w pakiecie, który z kolei pewnie masz już na dysku. A jeżeli nie, to poszukaj w internecie. Dzięki temu programowi sprawdzisz między innymi, jaki jest adres producenta Twojej płyty głównej. Wystarczy tylko rozpakować i uruchomić program.

Interesować Cię powinno tylko OEM, jest to producent Twojej płyty głównej. W linijce URL znajduje się adres internetowy, pod którym możesz szukać nowszego BIOS-u. Ważne jest także Chipset. Na podstawie tych numerów oraz zawartej w nich wersji szukaj BIOS-u.

Jeżeli masz już odpowiedni plik, możesz już przystąpić do programowania kości Flash. Tylko pamiętaj, jeżeli masz choć cień niepewności, co do poprawności ściągniętego BIOS-u, to radzę skonsultuj się z kimś, kto upgrade przeprowadzał wielokrotnie. To naprawdę może oszczędzić trochę nerw a przede wszystkim kasy. Jeżeli jednak masz 100% pewność co do pliku, to utwórz dyskietkę systemową i skopiuj na nią AWDflesh-a oraz plik *bin. Następnie z tej dyskietki uruchom komputer i otwórz AWDflesh-a. Program zapyta Cię o nazwę pliku, który chcesz zaprogramować do kości. Następnie zostaniesz zapytany, czy chcesz utworzyć kopię zapasową obecnie posiadanego BIOS-u. Nie muszę chyba przypominać o konieczności zrobienia owej kopi. Potem program upewni się, czy jesteś pewny, że chcesz przystąpić do programowania kości. Następnie na ekranie pojawi się linijka, która będzie sygnalizować postęp w programowaniu. Po ukończeniu tej czynności musisz uruchomić komputer ponownie. Chwila niepewności i... wszystko działa. Możesz cieszyć się możliwościami nowego BIOS-u.


Białka Tatrzańska | SHOUTcast | samochody | Katalog stron | Agencja Reklamowa DiaCom | FROG - Motocykle, skutery, motory