<<< POWRÓT

Transfer DMA odciąża procesor

Interesującą możliwością urządzeń IDE/ATA(PI) (dysków twardych, napędów CD-ROM, DVD-ROM itp.) jest transfer w trybie DMA, który znacznie odciąża procesor. Jednakże Windows 98 nie zawsze potrafi prawidłowo stwierdzić, że dane urządzenie trybem tym dysponuje. Dlatego też w Menedżerze urządzeń, zakładce Ustawienia warto sprawdzić, czy tryb DMA jest włączony, upewniając się uprzednio, że dane urządzenie obsługuje ten tryb.



Przyspieszenie otwierania menu

Kolejne podmenu przycisku Start otwierają się po krótkiej przerwie, którą można wyłączyć.

1. W edytorze rejestru należy wybrać klucz HKEY_CURRENT_USER i rozwinąć gałąź ControlPanel/Desktop. Klucz Desktop należy zaznaczyć.
2. W prawej części okna dopisz nową wartość ciągu o nazwie „MenuShowDelay”.
3. Kliknąwszy dwukrotnie klawiszem myszki na jej nazwę, zmień wartość wpisując liczbę od 1 do 9, przy czym 1 to opóźnienie najmniejsze, a 9 – największe.
4. Nowe ustawienie zaczyna działać po ponownym starcie Windows. Dla zainteresowanych: standardowo wartość opóź-nienia wynosi 4.



Szybkie tworzenie folderów

Coś dla lubiących skróty klawiaturowe. Jeżeli potrzebujemy szybko utworzyć nowy folder bądź to na Pulpicie, bądź też w dowolnym oknie katalogu i na dodatek jesteśmy posiadaczami klawiatury windowsowej (taki typ klawiatury zawiera dodatkowe klawisze do menu Start i menu kontekstowego) użyjmy następującego skrótu: klawisz menu kontekstowego + N+F.



Szybsze kopiowanie dyskietek i nie tylko...

W menu kontekstowym stacji dyskietek znajduje się niezmiernie rzadko wykorzystywana opcja „Kopiuj dysk...”. Tymczasem operacja kopiowania dyskietki za pomocą tego narzędzia jest znacznie szybsza niż kopiowanie manualne z pośrednictwem dysku twardego. Dodatkowo opcję tę można wykorzystywać także w odniesieniu do dysków wymiennych.



Monitor sieci

Jeżeli udostępniamy innym użytkownikom sieci zasoby naszego komputera, możemy w prosty sposób dowiedzieć się, kto z nich korzysta i ile plików ma otwartych na naszym sprzęcie. Te wszystkie informacje otrzymamy posługując się Monitorem sieci (program ten nie jest standardowo instalowany, należy go doinstalować posługując się modułem „Dodaj/Usuń Programy”, zakładka „Instalator Windows”). Ponadto Monitora sieci możemy użyć także do odłączania od naszego komputera innych użytkowników, jeżeli wiemy, że nie korzystają z naszych zasobów. Jest to o tyle korzystne, że każdy podłączony do naszego komputera użytkownik nieznacznie spowolnia jego pracę.



Skróty do modułów Panelu sterowania

Elementy umieszczone w Panelu sterowania uruchamiające określone okna konfiguracyjne fizycznie istnieją w systemie pod postacią plików z rozszerzeniem *.cpl. Zatem jeżeli chcesz mieć błyskawiczny dostęp do wybranego modułu (np. bezpośrednio z Pulpitu), wystarczy, że utworzysz skrót do odpowiedniego pliku *.cpl.



Szybsze uruchamianie komputera

Zyskasz parę sekund podczas uruchamiania komputera, jeżeli zmodyfikujesz nieznacznie zawartość pliku MSDOS.SYS. Plik ten znajduje się w katalogu głównym dysku startowego (najprawdopodobniej C:\).

1. Otwórz okno dysku C:, kliknij prawym klawiszem plik „msdos.sys” i wybierz „Właściwości”.
2. Odznacz atrybuty „Tylko do odczytu” i „Ukryty”.
3. Ponownie kliknij ten plik prawym klawiszem myszy i wybierz „Otwórz z...”, a następnie „Notepad”.
4. W Notatniku Windows zobaczysz zawartość pliku msdos.sys. Pod zwrotem „[Options]” dopisz linię zawierającą: BootDelay=0.
5. Zamknij Notatnik, a na pytanie o zachowanie zmian odpowiedz twierdząco.
6. Ponownie wybierz „Właściwości” z menu kontekstowego pliku msdos.sys i ustaw z powrotem atrybuty „Tylko do odczytu” i „Ukryty”.



Szybsze uruchamianie programów

Gdy często korzystasz z opcji „Uruchom” w menu Start wystarczy, że wprowadzisz pierwszą literę często używanego polecenia, a jego nazwa zostanie automatycznie uzupełniona.



Usuń zbędne czcionki

Gdy w systemie jest zainstalowana duża liczba czcionek, może to spowolnić znacznie jego pracę. Aby usunąć zbędne czcionki, wystarczy otworzyć z Panelu Sterowania folder Czcionki i usunąć te, których nie używamy. Jeżeli nie chcemy tracić pliku czcionki, można ją skopiować do innego folderu, dzięki czemu zostanie ona odinstalowana.



„Czysta” defragmentacja

Proces defragmentowania dysków twardych bez ładowania do systemu stale zainstalowanych w nim programów rezydentnych będzie znacznie szybszy. Na krążku instalacyjnym Windows 98 w katalogu \Tools\Mtsutil znajduje się przydatny plik o nazwie „Defrag.inf”. Kliknij ten plik prawym klawiszem myszki i wybierz „Instaluj”. Teraz po ponownym uruchomieniu systemu przed załadowaniem wszystkich komponentów rozpocznie się defragmentacja dysków, proces ten będzie przebiegał tylko raz (tj. tylko po pierwszym restarcie od czasu zainstalowania pliku „Defrag.inf”), następne uruchomienia systemu będą już przebiegać standardowo.



Szybszy wydruk dokumentu

Znacznie szybciej wydrukujesz plik/dokument przeciągając myszką jego ikonkę na ikonkę drukarki. Aby uzyskać łatwiejszy dostęp do ikony drukarki, można utworzyć do niej skrót na pulpicie, przenosząc jej ikonkę z systemowego folderu „Drukarki” na Pulpit.



Szybszy restart Windows

Wybór opcji „Uruchom ponownie” z okna „Zamknij system” powoduje ponowne uruchomienie komputera. Można przyspieszyć ponowne ładowanie Windows, trzymając podczas wybierania opcji „Uruchom ponownie” klawisz Shift.



Skróty bez strzałek na ikonach

Jeżeli strzałki na ikonach skrótów wydają Ci się niepotrzebnym dodatkiem psującym estetykę ikony, możesz spowodować, by się nie pojawiały. Cała sztuczka polega na...

1. Uruchom Edytor Rejestru.
2. Zaznacz klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile
3. W oknie zawartości (po prawej stronie edytora) skasuj wartość „IsShortcut”.
4. Teraz odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\piffile
5. Skasuj także wartość „IsShortcut” w tym kluczu.
6. Zamknij Edytor Rejestru i uruchom ponownie Windows.



Automatyczny redialing

Istnieje pewien sposób na ograniczenie irytacji, gdy po raz pięćdziesiąty klikasz na przycisk „Połącz” i w rezultacie sygnał jest wciąż zajęty.

1. Z menu Start wybierz Programy Ţ Akcesoria Ţ Dial-Up Networking (Uwaga: użytkownicy Windows 98 znajdą Dial-Up Networking w folderze Programy Ţ Akcesoria Ţ Komunikacja).
3. Wybierz połączenie, dla którego chcesz ustawić ponowne wybieranie.
4. Z menu okna „Dial-Up Networking” wybierz kolejno „Połączenia”, a następnie „Ustawienia”.
5. W oknie ustawień połączenia zaznacz opcję „Wybieraj numer ponownie” oraz wprowadź wartość (maks. 100) wskazującą ile razy modem będzie ponawiał połączenie w przypadku sygnału zajętości. W tej samej części okna zaznacz także, ile czasu modem ma czekać zanim zacznie ponowne wybieranie. W tym wypadku wartość nie może być niższa niż 1 sek.
6. Zamknij Dial-Up Networking.



Szybsze połączenie

Proces samego połączenia komputera z usługodawcą internetowym można nieznacznie przyspieszyć:

1. Otwórz Dial-Up Networking, zaznacz myszką wybrane połączenie i kliknij prawym klawiszem myszki.
2. Z menu kontekstowego wybierz „Właściwości”.
3. W oknie właściwości połączenia wybierz zakładkę „Typy serwerów”.
4. W części zatytułowanej „Opcje zaawansowane” upewnij się, że opcja „Zaloguj do sieci” jest wyłączona.
5. W polu „Dozwolone protokoły sieciowe” wybierz tylko „TCP/IP”.
Sztuczka wykorzystuje dość dziwne zachowanie się „okienek” podczas fazy ustanawiania połączenia (już po dodzwonieniu się modemem do usługodawcy), kiedy to system próbuje zalogować się do sieci wykorzystując różne protokoły. Jest to zbędna strata czasu w przypadku, gdy komputer jest jednostką samodzielną (nie jest podłączony do żadnej sieci) i łączy się jedynie z Internetem przez modem.

Białka Tatrzańska | SHOUTcast | samochody | Katalog stron | Agencja Reklamowa DiaCom | FROG - Motocykle, skutery, motory